smok
logo


LAWKANAT STRAŻNIK POKOJU Z BIRMY 56cm

LAWKANAT STRAŻNIK POKOJU Z BIRMY 56cm

LAWKANAT STRAŻNIK POKOJU

Dla ludów Birmy Lawkanat jest symbolem pokoju i pomyślności .

Jego postać tkwiąca głęboko w tradycji prebuddyjskiej została zasymilowana przez Buddyzm i jest bardzo często ukazywana w sztuce i kulturze Theravada .

Rola Lawkanata jako rozjemcy jest oparta na fascynujących legendach . Zanim Lawkant stał Księciem obdarowującym mądrością i życzliwością , sprawującym ochronę na ludźmi oraz państwami , był pierwotnie bóstwem, które rządziło i trzymało pieczę nad czasem świata .

Legenda mówi, iż pewnego razu, Strażnik Wszechświata, znany jako Loka Byuha Nat lub Lawkanat zobaczył Kethayaza Chinthemin, Króla Lwa i Latającego Słonia którzy zamierzali stoczyć śmiertelną walkę . Spór pomiędzy nimi wybuchł o koronkowe młode chmury, które były ulubionym przysmakiem dla obu. Zarówno lew, jak i słoń chcieli to pożywienie tylko dla siebie i obaj byli gotowi stoczyć śmiertelną walkę o nie . Lawkanat wiedział ,że jeśli ich walka będzie coraz gwałtowniejsza to niebo rozszaleje się w gwałtownej burzy , a ziemia zostanie spalona uderzeniami tysięcy piorunów i nikt nie przeżyje. Chcąc położyć kres i wrogości i zasiać pomiędzy nimi miłość Lawkanat, zaczął tańczyć i śpiewać w rytm granej przez siebie na maleńkich talerzach melodii. Dwaj bojownicy słysząc cudowną melodię ,uspokajający głos w piosence oraz widząc pełny wdzięku taniec zatrzymali walkę , a ich emocje opadły . Lawkanat swym tańcem, muzyką oraz śpiewem sprawił ,że ich uraza i animozje zmalały ,a ogień ich wzburzenia został zgaszony na zawsze .

Jest wiele innych przypowieści o Księciu Lawkanat i każda mówi o wyjątkowej delikatności i subtelności jako rozjemcy sporów . Jego działania zawsze były skuteczne , a zwaśnione strony już nigdy nie popadały w konflikt . Lawkanat pojawia się również o opowieści o BUridhatt przyszyłym Buddzie

W sztuce Birmy Lawkanat przedstawiany jest niezmiennie tylko w jeden sposób . Wizerunek ten powstał jeszcze w czasach prebuddyjskich i wielu skłania się do tego ,że był on pierwowzorem dla powstałych później posagów Buddy . Lawkanat prezentowany jest zawsze jako postać w siedzącej pozycji z jednym kolanem podniesionym a drugi położonym płasko .W zakrzywionej pozycji trzyma stopami muzyczne talerze regulujące czas . Ręce są podniesione jak w tańcu niczym skrzydła ptaka w locie . Twarz jest pełna spokoju, jednak lekki usmiech jest jak dotknięcie światła i radości Lawkanat siedzi na piedestale Avalokitesvary z ukształtowaną przez lotos platformą , który jest liściem lotosu zmagającym się z uściskiem mrocznych głębi stawu , by w końcu pojawić się jako świeży i zielony na powierzchni wody .

W buddyzmie liść lotosu oznacza pokój i czystość, ucieczkę od słabości ziemskiego życia do światła słonecznego mądrości i prawdy. Birmańczy wierzą umieszczając posąg Lawkanat w swoich domach ,że obdarza on ich rodziny pokojem , harmonią , radością i szczęściem .

WYMIARY WYSOKOŚĆ 56 CM

Rzeźba wykonana w cłaości z drewna tekowego .

Kraj pochodzenia : BIRMA - PAGAN

Sugerowana cena detaliczna: 395.00 PLN
zlz zamwienie droga e-mail
Aktualnosci
Z okazji święta Thadingyut Bank Birmy wyemitował nowy banknot o nomianle 5000kyat