smok
logo


Kinaris

Kinaris

RZEŹBA Z TAJEMNICZEJ I MITYCZNEJ BIRMY

-" ANIOŁY MIŁOŚCI KINNARIS"-

Mówi się, że KINNARIS I APSARY narodziły się w czasie ubijania oceanu, kiedy to

zbuntowane przeciwko bogom demony chciały stworzyć eliksir nieśmiertelności .

Bogowie srogo ukarali demony ,zabijając wielu, ale

to wydarzenie , opisane na stronach  świętego eposu Mahabharaty dało początek życiu niebiańskim istotom : Kinnaris i  Apsarom .

Kinnaris, przepiękne postacie z mitologii hindu- buddyjskiej. Kobiety i Mężczyźni ludzie-ptaki są jednym z najbardziej zachwycającym symbolem kultury Birmy. Od Indii przez Tajlandię,Birmę, Kambodżę, Indonezję, Kinnaris są  synonimem kobiecego wdzięku i piękna. Kinnaris przedstawiane są jako istoty niezrównane w tańcu, śpiewie i poezji, dlatego są bardzo częstym motywem rzeźbiarskim w sztuce Indii i Azji południowo-wschodniej. Wizerunki Kinnaris zdobią mury pradawnych świątyń w Indiach, Birmie,Indonezji, Tajlandii.  Płaskorzeźbami, Kinnaris i Apsar pokryto ściany starożytnego Angor Wat . Wizerunki Kinnaris odkryto również na ścianach jaskiń, dlatego uważa się  ,że  mit o postaciach  Kinnaris ma swoje korzenie w bardzo starych legendach jeszcze pre-hinduskich i pre-buddyjskich .  
Legendy Birmy podają,że Budda aż cztery razy odradzał się, jako Kinnaris zanim urodził się jako Budda. W jednym z tych wcieleń rozpoznajemy go, jaki Canda Kinnari.Pewnego dnia Canda Kinnari został śmiertelnie ugodzony strzałą myśliwego. Jego żona Canda Kannara przywróciła go do życia mocą słów pieśni „PRAWDOMÓWNEJ MOWY”. Dlatego Birmańczycy wierzą,że w śpiewie Kinnari zaklęta jest moc uzdrawiania
Inna opowieść mówi,że w dniu, kiedy Budda doznał oświecenia, przybył do niego sam Kuvera Pan Niebiańskich Istot.
Kuwarze towarzyszyły olbrzymy,małpy i Kinnaris, które gdy zobaczyły Buddę zaczęły  śpiewać,tańczyć i grać na jego cześć.
Stare klasyczne piosenki opowiadają historię  o Dway Mè Naw i Manaw Hari Kinnara . Historia jest związana ze Srebrną Górą w  stanie Kayah na terenie Birmy . Pewnego dnia  Książe polując w górach odnalazł zaczarowane jezioro, w którym kąpało się  siedem Kinnaris księżniczek wysokiego rodu . Widok cudownych kobiet , grających  i  śpiewających oczarował go .  Książe rzucając sieć magii ponad nimi  schwytał najmłodszą księżniczkę . Ta jednak, gdy zobaczyła ,że w księciu nie ma nienawiści i zła a jedynie dobroć i łagodność pokochała go i  wkrótce poślubiła, .Jako poźnijesza królowa dała początek wspaniałemu rodowi królewskiemu . Ludzie ze stanu Kayah w Birmie twierdzą,że ich wspólny rodowód pochodzi właśnie od Manaw Hari, Kannara którą uważają za ich pradawną matką.
Najpiękniejszą jednak opowieścią o Kinnaris to opowieść o parze Kochanków Księciu KainNaRa i Księżniczce KainNaRi. Byli tak zakochani w sobie,że nie odstępowali od siebie ani na sekundę. Pewnego razu zostali jednak rozdzieleni na jedną noc i jeden dzień  przez wody wezbranej rzeki. To wydarzenie były dla nich tak tragicznym przeżyciem,że płakali na samo wspomnienie o nim przez następne 700 lat.
Para wiecznych kochanków Kinnaris: KainNaRa i KainNaRi są paradygmatem – wzorem najwspanialszej miłości, jaka może łączyć dwie zakochane w sobie osoby.
Birmańczycy wierzą,że obecność Kinnaris w domu jest bardzo ważna.
Samo umieszczenie wizerunków tych dobrych duchów sprawia,iż na domowników spływa ich błogosławieństwo.
Kinnaris mając, bowiem niezwykłą moc, czynią umysł ludzi szczęśliwym, przynoszą im bogactwo i wszelką pomyślność oraz dbają, aby domownicy cieszyli się przez długie lata dobrym zdrowiem i aby zawsze towarzyszyła im miłość.


PŁASKORZEŹBA WYRZEŹBIONA W CAŁOŚCI W HEBANIE BIRMAŃSKIM T
Wymiary:
Szerokość : 45 cm ,
Wysokość : 76 cm.

zlz zamwienie droga e-mail
Aktualnosci
Z okazji święta Thadingyut Bank Birmy wyemitował nowy banknot o nomianle 5000kyat